Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi
Busmek

Bursa Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (BUSMEK) Hayat Boyu Eğitim anlayışıyla Bursalıların sanat ve mesleki eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak, bireylerin iyi bir üretici, bilinçli bir tüketici olmalarını sağlamak, kültürel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, kent kültürüne adaptasyonunu sağlamak amacıyla kurulmuştur.

BUSMEK kapsamında, 2006’dan bu yana Bursalılara çağın gerektirdiği şekilde, ücretsiz sanat ve meslek eğitim kursları veren, yaygın eğitim ilkeleriyle gerçekleştirilen bir “yetişkin organizasyonu’dur. 2006 yılında yalnızca 5 kurs merkeziyle yola çıkan BUSMEK’ten, 2014-2015 eğitim dönemi itibariyle şimdiye kadar eğitim alan kursiyer sayısı 127.773’e ulaşmıştır. Halen Bursa’nın 12 ilçesinde faaliyet gösteren 15 ayrı mekanda, 156 branşta eğitimler veren BUSMEK, bir “halk üniversitesi” konumundadır. Yılda yaklaşık 20.000 kursiyerimiz eğitimlerimizden istifade etmektedir.

BUSMEK halen Bursa’da hemşerilerimize Bilişim Teknolojileri, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, El Sanatları Teknolojisi, Güzellik ve Bakım Hizmetleri, Giyim Üretim teknolojisi, Muhasebe-Finansman, Müzik, Kişisel Gelişimi, Okuma Yazma, Spor ve Yabancı Dil başlıklarında eğitim vermektedir. Merinos, Heykel, Hürriyet, Başaran, Hocataşkın, Mesleki Eğitim, Hanımlar Lokali, Beşevler, Erikli, Kestel, Mudanya, Orhaneli, Orhangazi, Mustafakemalpaşa ve Gemlik Kurs Merkezleri ile hizmetlerini sürdürerek, kalitesini her geçen gün arttırmaktadır.

Sanat ve meslek eğitimlerinin yanı sıra eğitim sürecini destekleyici ve tamamlayıcı nitelikteki hizmetler de BUSMEK’in önemli faaliyetlerindendir. Ücretsiz verilen bu hizmetler; sergi ve fuarlar, seminerler, yayınlar, kursiyer ürünlerinin satışı, atölye faaliyetleri, yarışma, sempozyum vb. etkinliklerdir. BUSMEK’in faaliyet alanı olan eğitimlerin dışındaki bu tür çalışmalar da yetişkin eğitimi kapsamında gerçekleştirilmektedir.