Merinos
MERİNOS PARKI

307.000 metrekarelik yeşil alanı ile Merinos Parkı, asırlık ağaçları, göleti, koşu ve bisiklet yolları, dinlenme ve çocuk oyun alanları ile önemli bir kamusal rekreasyon merkezi haline getirilmiştir. Şehir merkezinde doğa ile iç içe olan Merinos Parkı’nda birçok kafe, restoran ve sosyal tesis de bulunmaktadır. Parkta açık hava gösterisi ve konser gibi organizasyonların yapılabildiği 16.000 metrekarelik bir alan mevcuttur.

Parkın ortasında oluşturulan gölet ve havuzlar, Atatürk Kongre Kültür Merkezi ile bütünleşerek özel bir çekim merkezi oluşturmaktadır.

Bu alan da hizmet veren Göl Park Restoran, Gönül Dostları Restoran, Kafe Kule, Hayat Lokantası gibi tesisler bulunmaktadır. Kentin zengin mutfağının tüm tatlarına ulaşmanın mümkün olduğu restoran ve kafeleriyle Merinos Parkı, Bursa’nın gözde lezzetlerinin toplandığı bir mekan konumundadır. Ayrıca park içerisindeki arazide yer alan eski düğün salonu da restore edilen binasıyla Nikah Salonu olarak hizmet vermektedir. Park içerisinde, faaliyet gösterdiği süre boyunca Merinos Fabrikası’nda tüm araç ve gereçlerin sergilendiği Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nin yanısıra Enerji Müzesi ve Göç Tarihi Müzesi yer almaktadır. 

Merinos Parkı, Türkiye’nin prestij markalarından biri olan Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin yerli ve yabancı davetlerine; gölet, havuz, ve yürüyüş alanlarıyla yeşil ve mavinin iç içe geçtiği eşsiz bir doğal alan sunmaktadır.

Bursa, birçok ilklerin yaşandığı bir şehir olmuştur. Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’dır.Dünyadaki ilk çarşılı köprü Bursa’dadır. Dünyanın ilk standardı Bursa’da belirlenmiştir. İlk Türk Operası, ilk çevre koruma çalışması, ilk diplomatik zafer, ilk şehirler arası ulaşım, ilk organize sanayi bölgesi, ilk teleferik ve ilk kayak yarışı gibi gelişmeler hep Bursa imzasını taşımaktadır.

Bursa, bir sanayi kenti olduğu kadar aynı zamanda bir kültür ve sanat kentidir. Festivallerden şenliklere, tiyatrodan gölge oyununa kadar bütün kültürel etkinliklerin nezih mekânlarda gerçekleştirildiği bir kenttir. Bursa, Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği’nden, Uluslararası Yerel Çevresel Girişimler Konseyi’ne; İslam Kentleri Organizasyonu’ndan, Yerel Yönetimler ve Demokrasi Akademisi’ne; Birleşmiş Milletler Kalkınma Akademisi’nden, Geri Dönüşüm İçin Şehirler Birliği’ne ve kuruluşunda öncülüğünü yaptığı Sağlıklı Kentler Birliği ve Tarihi Kentler Birliği gibi birçok uluslararası oluşuma katılarak bir Avrupa ve dünya kenti olduğunu kanıtlamaktadır.

Atatürk tarafından 1938 yılında işletmeye açılan Merinos Fabrikası, Cumhuriyet tarihinin sembol işletmelerinden biridir. Park içinde aslına uygunluğu gözetilerek restore edilen fabrika binasıyla bütünleşen kongre merkezi ile Merinos, bir kongre kültür merkezine dönüşmüş; her türlü organizasyonun düzenlenebileceği bir tesism olarak Bursa’ya kazandırılmıştır.

Merinos Fabrikası’nın üretimden sanata uzanan yolculuğu, aynı zamanda Bursa’nın gelişerek değiştiğinin bir göstergesidir.Atatürk Kongre Kültür Merkezi; 1700, 900, 800 ve 500 kişilik salonların yanında, 50 ve 100’er kişilik 11 adet seminer salonu ve 20 toplantı odası ile Türkiye’nin altı kongre merkezinden biri olmanın sorumluluğunu da üstlenmiştir. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin Bursa’mızın ve ülkemizin saygınlık ve itibarına önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Alinur AKTAŞ
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı

VİZYON

Bursa’daki özel yeri, yenilikçi, değişime ve gelişime açık yapısı ile MICE sektöründe kaliteli, farklı ve tercih edilen bir destinasyon olmak. Bursa’nın kongre ve kültür turizminde üst sıralara yükselmesine yardımcı olmak.

MİSYON

Yerel, ulusal ve uluslararası her türlü etkinlik organizasyonlarında insan odaklı kaliteli hizmet vermek. Kentsel ve toplumsal fayda anlayışı ile kentin bütününe hizmet etmek, kent ekonomisine katkı sağlamak.

  • Yerel, ulusal ve uluslararası önemli topluluk etkinliklerine ev sahipliği yapmak,
  • Sanatsal etkinliklerden bilimsel etkinliklere kadar tüm etkinlikleri başarı ile ağırlamak,
  • Şehrimize daha fazla önemli etkinlik alınmasını sağlayarak Kongre Kenti olmasına yardımcı olmak,
  • Ağırladığımız yüksek düzeyde etkinlikler ile şehir ekonomisine katkı sağlamak,
  • Şehrin tanıtımına katkı sağlamak ve bilinirliğini artırmak.