Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi
Merinos Parkı

307.000 metrekarelik yeşil alanı ile Merinos Parkı, asırlık ağaçları, göleti, koşu ve bisiklet yolları, dinlenme ve çocuk oyun alanları ile önemli bir kamusal rekreasyon merkezi haline getirilmiştir. Şehir merkezinde doğa ile iç içe olan Merinos Parkı’nda birçok kafe, restoran ve sosyal tesis de bulunmaktadır. Parkta açık hava gösterisi ve konser gibi organizasyonların yapılabildiği 16.000 metrekarelik bir alan mevcuttur. 

Parkın ortasında oluşturulan gölet ve havuzlar, Atatürk Kongre Kültür Merkezi ile bütünleşerek özel bir çekim merkezi oluşturmaktadır. Bu alan da hizmet veren Göl Park Restoran, Gönül Dostları Restoran, Kafe Kule, Hayat Lokantası gibi tesisler bulunmaktadır. Kentin zengin mutfağının tüm tatlarına ulaşmanın mümkün olduğu restoran ve kafeleriyle Merinos Parkı, Bursa’nın gözde lezzetlerinin toplandığı bir mekan konumundadır. Ayrıca park içerisindeki arazide yer alan eski düğün salonu da restore edilen binasıyla Nikah Salonu olarak hizmet vermektedir. Park içerisinde, faaliyet gösterdiği süre boyunca Merinos Fabrikası’nda tüm araç ve gereçlerin sergilendiği Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nin yanısıra Enerji Müzesi ve Göç Tarihi Müzesi yer almaktadır. 

Merinos Parkı, Türkiye’nin prestij markalarından biri olan Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin yerli ve yabancı davetlerine; gölet, havuz, ve yürüyüş alanlarıyla yeşil ve mavinin iç içe geçtiği eşsiz bir doğal alan sunmaktadır.