Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi

İLBER ORTAYLI’NIN BURSA GÜNDEMİ DE DOĞANBEY


Yayınlanma Tarihi: 09 Aralık 2017

09 ARALIK 2017

BASIN BÜLTENİ

İLBER ORTAYLI’NIN BURSA GÜNDEMİ DE DOĞANBEY
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KATKILARIYLA TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI’NIN DÜZENLENDİĞİ SÖYLEŞİYE KATILAN ÜNLÜ TARİHÇİ PROF.DR. İLBEY ORTAYLI, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ’TAN DOĞANBEY KONUTLARINI TÖRENLE YIKMASINI İSTEDİ.
- KENDİSİNE ÇİÇEK VERMEK İÇİN SAHNEYE ÇIKAN BAŞKAN AKTAŞ’A SESLENEN ORTAYLI, “ALMANYA’DA ESKİ BİNALARI TÖREN DÜZENLEYEREK YIKTILAR. SİZDE DOĞANBEY’İ YIKMAK İÇİN TÖREN YAPIN, BANDOYU ÇAĞIRIN, BEN DE GELECEĞİM” DEDİ.


BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye Gençlik Vakfı’nın düzenlendiği söyleşiye katılan ünlü tarihçi Prof.Dr. İlbey Ortaylı, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan Doğanbey konutlarını törenle yıkmasını istedi. Kendisine çiçek vermek için sahneye çıkan Başkan Aktaş’a seslenen Ortaylı, “Almanya’da eski binaları tören düzenleyerek yıktılar. Sizde Doğanbey’i yıkmak için tören yapın, bandoyu çağırın, ben de geleceğim” dedi.

Toplumun tüm kesimlerine hitap eden sosyal ve kültürel buluşmalara destek sağlayan Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından düzenlenen ‘Gençler ve Türkler’ konulu söyleşi, ünlü tarihçi, yazar, akademisyen Prof.Dr. İlber Ortaylı’yı Bursalı gençlerle buluşturdu. Atatürk Kongre Kültür Merkezi Orhangazi Salonu’nda moderatörlüğünü Habertürk’ün sevilen programı Öteki Gündem’i hazırlayan Cansu Canan Özgen’in yaptığı söyleşiyi yaklaşık bin kişi takip etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile İnegöl Kaymakamı Ali Akça’nın da izlediği söyleşide Kudüs konusu da önemli bir gündem maddesi oldu.

Trump hasta politikacı
ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı şeklindeki açıklamalarını değerlendiren Prof.Dr. İlber Ortaylı, “Trump tam bir hasta politikacı karakteri. ‘Benden evvelkilerin hepsi geri zekalı ve eşektir. Benden sonra gelenler zaten hain ve sapık olacağı için benden iyisi olamaz.’ Politik mevkilerde bu eğilim çok” dedi.

Aktaş: “Mesajı aldım”
Söyleşinin sonunda selamla konuşması için sahneye davet edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, Ortaylı’nın ‘politik hastalık’ benzetmesine, “İlbey Hocam önemli mesajlar verdi. Bizde mesajı aldık. ‘Sizden öncekileri yok saymayın, sizden sonra gelecekleri yok kabul etmeyin’ dedi. Sayın hocam bize bu güzel mekanları hazırlayan tüm başkanlarımıza teşekkür ediyoruz. Allah onlardan razı olsun, ölenlere rahmet etsin. Ben inanıyorum ki bizden sonra gelecekler de işte gençler burada. Muhakkak onlardan belediye başkanları, milletvekilleri, farklı görevliler çıkacak. Bizden sonra gelecek olanlar, bizden çok daha iyi yapacaklar hiç şüpheniz olmasın. Sizden ve sizin bu güzel sohbetlerinizden ilham alarak yolumuza daha hızlı devam edeceğiz” diye karşılık verdi.

Doğanbey’i törenle yıkın
Prof.Dr. İlber Ortaylı daha sonra kendisine çiçek veren Başkan Aktaş’tan Bursa için de özel bir istekte bulundu. Bursa’nın eski mimarisinin korunmasını isteyen Prof.Dr. Ortaylı, son günlerde yeniden kamuoyuna gelen Doğanbey konutlarını rezalet olarak niteledi. Ortaylı, “Başkanım bu binaları yıkın. Hem de yıkarken bir de tören yapın. Almanya’da öyle yaptılar. Çürümüş, eski binaları yıktılar törenle, bando çalıyor, alkışlıyor millet. Siz de bandoyu çağırın törenle yıkın, ben de geleceğim” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ