Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi

ÇANAKKALE RUHU MERİNOS AKKM'DE CANLANDI


Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2018

Bursa Valiliği'nin ev sahipliğinde Merinos AKKM Osmangazi salonunda Bursa Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen muhteşem oyunda duygu dolu anlar yaşandı. 

Bursa Anadolu Lisesi'nin Merinos AKKM'de, 18 Mart Şehitleri Anma ve Şehitler Günü münasebetiyle düzenlediği programa katılan Bursa Valisi İzzettin Küçük, program konuklarına duygu dolu anlar yaşatan Liselileri sahnede tebrik etti.

Öğrencilerin sergilediği başarılı gösterinin ardından Bursa Valisi İzzettin Küçük ve eşi Ayşe Küçük, Şehit Aileleri ve Gazilerle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Afrin’in merkezine girildiğinin haberini vermesi ile bu anlamlı günün daha bir anlam kazandığının altını çizen Vali Küçük:" Tarihe şühedanın kanları ile yazılan Çanakkale Zaferi en gerçek, en şerefli kahramanların verdiği özgürlük mücadelesidir. Dolayısıyla unutulmamalı, unutturulmamalıdır. Ve bunu anlatmak hepimizin boynunun borcudur. Çünkü vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil, gelenleri karşılayan asil ruhtur. Çanakkale ruhunu anlamadan Çanakkale’yi anlamak zordur. Çünkü o ruhbeş dakika sonra şehit düşeceğini bile bile atacak tek bir mermisi bile kalmamışken süngüsünü takıp siperde bekleyen Mehmetçik ve onun kahraman kumandanlarının, dünyanın en büyük güçlerini dize getirmelerini sağlayan ruhtur. Çanakkale ruhu; yedi düvelin saldırısına karşı “DUR!” diyebilenlerin, geçemezsin diyebilenlerin, vatanları uğruna her şeyini geride bırakabilenlerin gösterdiği mücadelenin ruhudur. Çanakkale ruhu; türkülere konu olan onbeşlilerin, gencecik liselilerin, öğretmenlerin, harbiyelilerin ölüme koşarak gittikleri ruhun adıdır. Çanakkale ruhu; metrekareye 600 merminin düştüğü yerde, vatan savunmasının göğüs göğse yapıldığı ruhtur. Çanakkale ruhu; Mehmetçiğin, kurşun yağmuru altında, arada kalmış yaralı düşman subayını, sırtlayıp düşman mevziine götürerek, insanlık dersi verdiği ruhun adıdır. Bugün bu ruh ülkemizin, doğusunda, güneydoğusunda, Afrin’de velhasıl mazlumun bulunduğu her yerde yaşanmakta ve yaşatılmaktadır."dedi.

 

Bursa Valisi İzzettin Küçük'ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ve  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu'nun yanı sıra, Şehit Aileleri, Gaziler ve Gazi Yakınları katıldı.