Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi

BURSALI ÖĞRENCİLER BİLGİLERİNİ YARIŞTIRDI


Yayınlanma Tarihi: 30 Mayıs 2017

23 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

BURSALI ÖĞRENCİLER BİLGİLERİNİ YARIŞTIRDI
- Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen ‘2. Bursa Liselerarası Bilgi Yarışması’nın finali, Merinos AKKM’de yapıldı.
- Yarışmanın finalinde, TOFAŞ Fen Lisesi 1., Osmangazi Ali Osman Sönmez Anadolu İmam Hatip Lisesi 2. olurken, Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi, Nilüfer İMKB Fen Lisesi ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi 3.’lüğü elde etti.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gençlerin kendilerini en iyi şekilde yetiştirmesini isterken, Türkiye’nin ancak bu şekilde lider ülke olabileceğini kaydetti.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle bu sene 2.’si düzenlenen  ‘Liselerarası Bilgi Yarışması’nın finalinde öğrenciler tüm hünerlerini sergiledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, finalde dereceye giren okulların öğrencileri ile yarışmaya katılan tüm öğrencileri tebrik etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından kentlilik bilincine ve kültürel mirasına sahip çıkan sağlıklı bir gençliği desteklemek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen ‘2. Bursa Liselerarası Bilgi Yarışması’nın finali, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Osmangazi Salonu’nda yapıldı. Öğrencilerin bilgi ve birikimlerini kullanarak kıyasıya mücadele ettiği yarışmanın finalinde, TOFAŞ Fen Lisesi 1., Osmangazi Ali Osman Sönmez Anadolu İmam Hatip Lisesi 2. olurken, Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi, Nilüfer İMKB Fen Lisesi ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi 3.’lüğü elde etti.

Yarışmalara 17 ilçede, Türk halk kültürü, Türkiye coğrafyası, eser yazar eşleştirmesi, Osmanlı tarihi, fen bilimleri tarihi, Bursa bilgisi kategorilerinde 593 okul, 30 bin 112 öğrenci katıldı, 2 bin 372 öğrenci ilçe finalleri, 288 öğrenci de il finalleri için yarıştı. İl finalinde ise 72 öğrenci bilgilerini yarıştırdı. Yarışma boyunca öğrenciler arkadaşları ve öğretmenleri tarafından tezahüratlarla desteklendi. Öğrencilere 6 farklı kategoride sorular soruldu.

Başkan Altepe’den gençlere moral
Yarışmanın finalini ilgiyle izleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gençlere moral verdi. Başkan Altepe, Bursa ve Türkiye için örnek bir organizasyon olduğunu söyledi. Gençlerin en iyi şekilde yetişmesi, donanımlı hale gelmesi ve geleceğe emin adımlarla yürümeleri için bu tür programların önemine değinen Altepe, 17 ilçedeki tüm okullarda bu sayede hareketlilik yaşandığını, sonunda 12 başarılı okulun finalde mücadele ettiğini ifade etti. Yarışmaya katılan tüm okulları tebrik eden Başkan Altepe, “Gençler, bizim geleceğimizdir. Türkiye, büyük, büyüyen ve gelişen bir ülke. Elbette, bu ülkenin hızını kesmek için çalışanlar da var. Çok şükür bu zamana kadar muvaffak olamadılar. Bundan sonra da olamayacaklar. O yüzden gençlerden çok büyük beklentilerimiz var. Balkanlardan Kafkaslara, Ortadoğu’dan dünyanın her köşesindeki mazlumlara kadar herkesin Türkiye’den ve gençlerinden beklentisi var. Gençlerimiz kendini en iyi şekilde yetiştirmeli. Türkiye, ancak bu şekilde lider ülke olacaktır. Bizlere düşen de sizleri desteklemek. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bu tür programlar yapmaya devam edeceğiz. Okullarımızı tekrar tebrik ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Uygar Umut’a, Bursa Bilgi Yarışması Koordinatörü okul müdür ve öğretmenlerine, dereceye giren okulların öğretmen ve öğrencilerine plaket ve hediyelerini verdi. Finale kadar gelen 72 öğrenciye de bisiklet hediye edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ