Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi

ARKEOLOJİ DÜNYASI MERİNOS AKKM’DE BULUŞTU


Yayınlanma Tarihi: 09 Haziran 2017

39. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 22-26 Mayıs tarihlerinde Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM)’nde yapıldı.

 

Sempozyum süresince Türkiye’de 2016 yılında bakanlığın izniyle Türk ve yabancı bilim insanlarınca gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve bu çalışmalarda ele geçen buluntular üzerindeki "arkeometrik" çalışmalara ilişkin bildiriler sunuldu. Türkiye, ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada ve Polonya´dan bilim insanlarının katıldığı sempozyumda, "Kazı Sonuçları Toplantısı", "Araştırma Sonuçları Toplantısı" ve "Arkeometri Sonuçları Toplantısı"nda yaklaşık 340 bildiri sunuldu.

Sempozyum süresince Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde arkeoloji konusunda çalışan bilimsel kuruluş, yayınevi, şirket ve STK’lar tarafından çeşitli illerden yaklaşık 20 kitap ve tanıtım standı açıldı.

350’nin üzerinde yerli, 100’ün üzerinde yabancı bilim insanı ve çok sayıda öğrenci tarafından izlenen sempozyum kapsamında, geçen yılki toplantıda sunulan bildirilerden oluşan 6 ciltlik kitaplar da bakanlıkça ücretsiz olarak bildiri sahiplerine dağıtıldı.

Arkeoloji alanında Türkiye´de gerçekleştirilen en önemli bilimsel faaliyet olma özelliği taşıyan sempozyum, 1979´dan beri her yıl kesintisiz düzenleniyor. 1979-2003 yıllarında Ankara, İstanbul, İzmir ve Çanakkale´de bakanlık imkanlarıyla gerçekleştirilen sempozyum, 2004 yılından itibaren ise üniversiteler ile ortaklaşa düzenlenmektedir.