Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi

434 MİLYON LİRALIK TOPLAM 8 TESİSİN TEMELİ MERİNOS AKKM’DEN ATILDI


Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2017

26 KASIM 2017

BASIN BÜLTENİ

434 MİLYON LİRALIK TOPLAM 8 TESİSİN TEMELİ MERİNOS AKKM’DEN ATILDI
- ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU, BURSA'DA 434 MİLYON LİRALIK TOPLAM 8 TESİSİN TEMELİNİ ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE (MERİNOS AKKM) DÜZENLENEN TÖRENLE ATTI.

BURSA – Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bursa'da 434 milyon liralık toplam 8 tesisin temelini Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) düzenlenen törenle attı.

Merinos AKKM Yıldırım Bayezid Salonu’ndaki programa, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenle birlikte toplamda 434 milyon lirayı bulan 8 tesisin temeli atıldı. Temeli atılan tesislerin hizmete alınmasıyla 73 milyon metreküp su depolanacak. Sistem tamamlandığında 112 bin 930 dekar alan zirai arazi suya kavuşurken, yılda 9 milyon 700 kilowatt saat enerji üretilecek. 

Toplantıda konuşan Hakan Çavuşoğlu, kesele Türkiye olunca, millet olunca her türlü siyasi muhalefeti, her türlü farklı düşünceyi bir araya bırakarak Türkiye menfaati üzerinde odaklanıp, mutabakat sağlamak gerektiğini söyledi. Türkiye ile ilgili hangi kirli söz sarf edilmişse onun peşine takılan bir siyasi anlayışın olduğunu anlatan Çavuşoğlu, Türkiye ile ilgili tuzaklanan uluslararası odaklara propagandalık yapan bir siyasi anlayış varlığından bahsetti. Diğer taraftan bir ana muhalefet partisinin bunlara karşı durduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Türkiye'de 15 Temmuz gibi bir hain darbe girişimi yaşanıyor, 250 şehidimiz oluyor, öbür taraftan bunlara tiyatro diyenler var. Geldiğimiz noktada Türkiye'nin kaderiyle, iktidarımızın, partimizin kaderi örtüşmüştür. Bunu bugün bizi desteklemeyen, sandıkta oy vermeyen kardeşlerimizde söylemekten itina etmiyor. Çünkü biz vatan sevdası, vatan aşkı ve millet rüyası ile bu yola devam ediyoruz" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, "Bursa'yı ve sizleri çok seviyorum. Bursa'mıza her türlü desteği vereceğiz. 8 tane tesisin de temelini atıyoruz. 849 milyon liralık 74 müjde verdik. Bunların 55 tanesini tamamladık. Bunların 19 tanesi de inşaatı devam ediyor. Bir kısmını bu yıl sonunda, diğer kısmını da sayın cumhurbaşkanımız 29 Kasım'da açılışını yapacak. Bu seferki gelişte 23 müjde 425 milyon lira. Toplamda 97 müjde oluyor. Toplam maliyeti 1 milyar 300 milyon lira. Bursa'mıza hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından müteahhit firmalardan yatırımları bir an önce bitirmeleri konusunda söz alan Bakan Eroğlu, telekonferans sistemiyle bağlandığı İnegöl’deki Hocaköy barajının temelini attı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ