Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi

4. BURSA ULUSLARARASI GIDA KONGRESİ MERİNOS AKKM’DE BAŞLADI


Yayınlanma Tarihi: 28 Eylül 2017

28 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

4. BURSA ULUSLARARASI GIDA KONGRESİ MERİNOS AKKM’DE BAŞLADI
- BTSO TARAFINDAN "GIDA SEKTÖRÜNDE YENİ YAKLAŞIMLAR" TEMASIYLA DÜZENLENEN 4. BURSA ULUSLARARASI GIDA KONGRESİ, MERİNOS AKKM’DE BAŞLADI.

BURSA - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından "Gıda Sektöründe Yeni Yaklaşımlar" temasıyla düzenlenen 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) başladı.

Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda 2 gün sürecek olan "Gıda Sektöründe Yeni Yaklaşımlar" temasıyla düzenlenen 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresine kamu ve özel sektörden uluslararası, ulusal ve yerel uzmanlar, temsilciler ve akademisyenler yer aldı. Yaklaşık 10 oturumdan oluşacak olan kongrenin açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünya ekonomileri için enerjiyle birlikte en stratejik sektörlerin başında gıda ve tarımın geldiğine dikkat çekti. Burkay, “Küresel politikalarda da belirleyici olan tarım ve gıda kaynakları konusunda Türkiye, çok ciddi bir potansiyel taşımaktadır. Dünyada yüzölçümü olarak 37. sırada, ekilebilir arazi büyüklüğünde ise 12. sıradayız. Neredeyse her çeşit ürün yetiştirme potansiyeline sahip, 4 mevsimi bir arada yaşayan ender ülkeler arasındayız. Bu imkanlar, bizlere ekonomik zenginleşme yolunda eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Türk tarım sektörü bin 600'den fazla ürünle 180'i aşkın ülkeye ulaşmaktadır. Bereketli toprakları, üretim kabiliyeti ve kalkınmaya dönük desteklerle Avrupa'nın zirvesine, dünyada ise 7. sıraya kadar yükseldiğimiz tarım sektöründe, inanıyorum ki çok daha büyük başarılara ulaşacağız” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise “Her alanda olduğu gibi artık yerel yönetimlerde tüm konularda söz sahibi oldu. Artık klasik belediye anlayışı değişti. İnsanı ve sağlığı ilgilendiren tüm konular yerel yönetimlerinde konuları oldu. Büyüyen şehirlerle birlikle büyüyen bir Türkiye var. Gelişen bir Bursa ile gelişen bir Türkiye var. Bizlerde tüm konulardaki vizyonu ortaya koyuyoruz. İstiyoruz ki üreticimiz zevk ile üretim gerçekleştirsin. Bir sonraki dönemde üretime zevkle gitsin çalışsın. Emeklerimiz yok olmasın” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından eski Uluslararası Tohum Federasyonu Genel Sekreteri Marcel Bruins katılımcılara bir sunum yaptı.
Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve gıda sektörü temsilcilerinin katıldığı açılış töreninin ardından alım heyetiyle birlikte Bursa Food Point Ur-Ge projesinin stantları ziyaret edildi.
Bir mutfak firmasının ise yaptığı yemeği söylediği şarkıya eşlik olarak yapması dikkat çekti.

MERİNOS AKKM BASIN MERKEZİ